A téli szezon slágere a mikulásvirág; színes leveleivel, sárga bogyóival pompázik. A növénytejnedve a bőrrel érintkezve irritációt okoz, a gyomor-bél traktusba jutva rosszulléttel, hányással jár.
További népszerű, ám veszélyes szobanövények:
Diffenbachia – minden része mérgező, a szájban, torokban égető érzést okoz, súlyosabb esetben a megduzzadt nyálkahártya miatt nyelési nehézségek léphetnek fel. (Sajnos a macskák valamiért előszeretettel kóstolgatják – vesztükre).
Fikusz – a levelében és a szárában lévő tejnedv mérgező,
hasmenést, hasfájást, hányingert okoz
Filodendron – mérgező légzőgyökere és virága irritálja a bőrt, ha a szájba kerül, a nyelven és a torokban maró, égető érzés tapasztalható.
Kroton – a levelében és a szárában levő mérgező tejnedv hányingert, hasmenést okoz.
Ciklámen – virága és szára enyhén, gumója erősen mérgező. Hányást, hasmenést, erős izzadást, légzési nehézségeket okozhat.
Szobai kankalin (primula) – a levélszőrei bőrirritációt okozhatnak.
Leander – minden része mérgező, hányást, hasmenést okoz.
A háziállatokra különösen veszélyesek az alábbi növények:
• Az azálea és a havasszépe hányást, hasmenést, kóma állapotot és halált idéz elő!
• A tulipán és nárcisz súlyos gyomorbántalmakat, görcsös rohamokat és szívkárosodást okozhat.
• A szágó pálma hányást, rohamokat és májelégtelenséget válthat ki.
Mérgezés esetén ne próbálkozzunk házi csodaszerekkel – ne itassunk az állatokkal tejet! – hanem azonnal forduljunk állatorvoshoz.
A lakásban élő – vagy télvíz idején a házban is tartózkodó, melegedő – macskáknak érdemes az állatkereskedésekben kapható macskafüvet keltetni, illetve az ún csokrosinda (Chlorophytum comosum, zöldike néven is ismert) szobanövény is ártalmatlan számukra – minden káros következmény nélkül fogyaszthatják (mint ismert, a lenyelt szőrök labdává formálódnak a cicák gyomrában, ezen szőrlabdák gyorsabb eltávolításában – kiöklendezésében – segítenek a fű és a zöldike növényi rostjai. Speciális, malátatartalmú takarmány-kiegészítő falatkák és paszták is kaphatók a kereskedésekben ugyanerre a célra.)
Mérgezésekről szólván mindenképp fel kell hívni a figyelmet a gépkocsiknál alkalmazott fagyállófolyadékra, melyről kevesen tudják, hogy igen gyakran nagyon kis mennyiségben is súlyos mérgezést okoz a kutyáknál, macskáknál (sőt, sajnos kisgyermekeknél is) – ugyanis az etilénglikol édeskés íze miatt előszeretettel fogyasztják el. Igen gyakran visszafordíthatatlan vese- és idegrendszeri károsodást okoz, ha nem fordulunk azonnal állatorvoshoz, az állat halálához vezet.
A felelős állattartóknak mondani sem kell, hogy semmilyen humán gyógyszert ne adjanak be a háziállatnak (kivéve, ha az állatorvos kifejezetten azt írja fel számukra), a macskáknál például a paracetamol tartalmú szerek és az aszpirinszármazékok nagyon kis dózisban is végzetesek.
A téli ünnepek kellemes velejárói az édességek, a csokoládék – ám a csokik teobromin tartalma mérgező a kutyákra nagyobb mennyiségben (főleg az étcsokik teobromin tartalma magas, egy kistestű kutyának már egy féltáblányi csoki is halált okozhat).